kıbrıs otelleri

Ana Sayfa
 
 
 
otelleriKıbrıs Otelleri Promosyonları: Yeni sitemiz KibrisOtel.com'da otelleri inceleyebilir, yorumları okuyabilir ve eleştiri yazabilirsiniz.
Ana Sayfa Kıbrıs Otel: Kıbrısta Tatil AnasayfaMagosa'da Gezilecek YerlerKapalı Maraş

Kapalı Maraş Kapalı Maraş Popüler

Kapalı Maraş

GEZİLECEK YER BİLGİLERİ

Genel Bilgileri
Kapalı Maraş, Askeri bölgede, askerin kontrolündedir ve sivillerin girişine izin verilmemektedir. Internette bazı çevredeki binalardan uzaktan çekilmiş eski ve yeni halinin fotoğraflarını bulduk ve bilgi amaçlı sitemize ekledik.
Tarihi Bilgileri
1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kapatılarak, sivillerin girişine yasaklanmıştır. Maraş Bölgesi, savaştan önce çok popüler bir tatil merkezi idi. Bölge içerisinde lüks oteller vardı. Hala bu bölgedeki binalar savaşın izlerini taşımakla birlikte ayakta durmakta ve hayalet şehir olarak boş bir şekilde durmaktadır.
Bulunduğu Bölge / Yer
Magosa'da şehir merkezine yakın bölgede bulunmaktadır.

ADRES VE KONUM BİLGİLERİ

Adres
Magosa Şehir Merkezi
Şehir
Magosa
Ülke
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kısa Yol Tarifi
http://ikikelam.blogspot.com/2008/05/kapali-mara.html
Sitesinden resimler alınmıştır.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİ, MAGOSA / KKTC

1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesindedir. İçerisinde BM'ye ait bir adet bina bulunmaktadır

 

 

Maraş (Yunanca: Βαρώσια, Varosia, Yabancı dillerde: Varosha), Mağusa şehrinde bulunan mahalle, Kıbrıs'ın en ünlü bölgesiydi. Yapılan anlaşmalar sonrası yerleşim ve iskana kapatılmıştır.

Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos'ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir.

1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesindedir. İçerisinde BM'ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri'ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi'nden öteye gidememektedirler.

Annan Planı'na göre kapalı Maraş, Rum tarafının denetimine bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumda Annan planı Kıbrıs Türk'lerince kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafında reddedilince, bu gerçekleşmedi.

 

Resim Galerisi

Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş
Kapalı Maraş

Map

Üye Yorumları

There are no user comments for this listing.

Yorum*
    Please enter the security code.
 
 
 
Girne otelleri Kıbrıs Oteller Listesi
KibrisOtel.com - sayfalarında yer alan tüm otel bilgileri bilgilendirme amaçlıdır. Zaman içerisinde değişiklik arzedebilir. Bilgi yanlışlıklarından dolayı KibrisOtel.com sorumlu tutulamaz. Sitemizdeki otel yorumları gerçek müşteri yorumlarıdır. Otel kategori ve yıldız sayıları K.K.T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belirlenir.  - Her hakkı saklıdır. © 2010